Atmiņas karte. Tēmu Selane

Foto: Jayne Kamin-Oncea, USA TODAY Sports

Foto: Jayne Kamin-Oncea, USA TODAY Sports

 

Tēmu Selane beidza karjeru NHL un, šķiet, arī vispār karjeru. Atcerēsimies Tēmu karjeras gaitas, un atgādināsim, kāpēc šo uzbrucēju ir jāuzskata par leģendu.

 

Tēmu Selane ir dzimis 1970. gada 3. jūlijā Helsinkos. Bērnībā izņemot hokeju spēlēja arī bendiju (hokejs ar bumbiņu) un futbolu.

Laba slidošana un ātrums kopā ar spēles saprašanu – tas viss pareģoja viņam lielu nākotni.

selanne2210VVV_244_jk

 

1987./1988. sezonu Tēmu aizvadīja ļoti labi “Jokerit” junioru komandā (33 spēlēs 66 punkti (43+23)) un nepalika neieraudzīts. Ar 10. drafta izvēli viņu izvēlējās Vinipegas “Jets”. Tēmu kļuva par pirmo somu izvēlēto pirmajā kārtā drafta vēsturē.

Pirmoreiz Jokerit galvenās komandas formu Tēmu piemērīja 17 gados, Selane jau pēc trīs gadiem kļuva par šīs komandas, atgriezušās augstākajā divizionā, līderi. Pirms aizbraukšanas uz NHL uzbrucējs kļuva par labāko līgas bombardieri, vārtu guvēju un piespēlētāju, gada džentelmeni, bet nākamajā sezonā arī par čempionu.

Foto: mtv.fi

Foto: mtv.fi

Somijas izlases rindās Tēmu Selane (pa labi) pirmoreiz uzspēlēja 1991. gada pasaules čempionātā Somijā, kuru Somijas izlase pabeidza 5 vietā, taču “Jokerit” uzbrucējs kļuva par trešo labāko (11 punkti (6+5)) čempionāta bobmbardieri, labāki par viņu bija tikai Jari Kurri, Mats Sundīns.

Foto: mtv.fi

Foto: mtv.fi

1992. gadā debitēja Olimpiādē. Neskatoties uz viņa rezultatīvo spēli (ar 11 (7+4) punktiem kļuva par ceturto labāko turnīra bombardieri), izlase palika tikai septītajā vietā.

Foto: mtv.fi

Foto: mtv.fi

NHL jau sen gaidīja Tēmu, jo īpaši Vinipegas “Jets”. Taču karjera Vinipegā varēja beigties tā arī nesākoties. Tā kā līguma ar klubu nebija, to mēģināja pārķert Kalgarī – piedāvājot viņam 2,7 milj. dolāru vērtu līgumu uz trīs gadiem. Pēc tiem laikiem tā bija milzīga nauda – Tēmu kļuva par līgas devīto visapmaksātāko spēlētāju! “Jets” varēja vai nu atkārtot piedāvājumu, vai nu atvadīties no soma. “Jets” atkārtoja piedāvājumu un saglabāja viņu pie sevis. Vispār, Tēmu paveicās, ka viņš nebija vienīgais soms komandā – bez viņa bijā vēl pieredzējis Teppo Numminens (pa labi). Tas protams apviegloja adaptāciju.

article_16421_1

Jau pirmajā spēlē pret Detroitas “Red Wings” Selane guva savus pirmos punktus – atdodot 2 piespēles. Nākamajā spēlē pret Sanhosē “Sharks” viņš guva arī savus pirmos vārtus. Sezonas gaitā viņš turpināja papildināt savu punktu skaitu. Sezonas beigās viņa kontā bija lielmeistara rādītāji – 76 vārti un 132 punkti. Jau pirmajā sezonā viņš atjaunoja kluba rezultativitātes rekordu (pēc gūtiem vārtiem un atdotām piespēlēm), kurš nav pārsists vēl joprojām. Viņš kļuva arī par sezona labāko vārtu guvēju un ierindojās piektajā vietā pēc punktu skaita.

76 vārti un 132 punkti – pēc tā kļuva par orientieri priekš “jauniņajiem” un to var minēt kā “NHL mūžīgo rekordu”. Maz ticams, ka kādreiz parādīsies tāds jauniņais, kurš spēs šo sasniegumu pārspēt.

76 vārti sezonā līdz šai dienai ir rekords priekš eiropiešiem. Turklāt, visā NHL vēsturē vairāk sezonā vārtus guvuši ir tikai Hāls, Lemjē un Gretskis.

4971-32Bk

Jau pirmajā sezonā Tēmu uzspēlēja arī “Visu zvaigžņu spēlē”, kura norisinājās Monreālā.

Foto: nhl.com

Foto: nhl.com

Kaldera Kausa (balva labākajam jauniņajam) aptaujā Tēmu bija ārpus konkurences – visas 50 balsis atdeva viņam “pirmo vietu”. Starp citu, tas ir vienīgais gadījums “Kaldera” vēsturē, kad bija tāda 100% vienprātība.

Turklāt, Tēmu iekļuva sezona “pirmajā simboliskajā izlasē”.

 

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Nākamajā sezonā Tēmu kaut arī spēlē mazāk efektīvi, taču tā pat atzīmējās ar sasniegumu – savā 130 spēlē guva 100 vārtus karjerā. Ātrāk šo atzīmi sasniedza tikai Maiks Bossi (129 spēlēs). Par to viņš dabūja iesauku “The Finnish Flash” (“Somu zibspuldze”). Bet sezona izrādījās nepilna – 1994. gada janvārī viņš dabūja nopietnu savainojumu – gandrīz pilna cīpslas saplēšana. Uz atjaunošanos aizgāja gandzrīz 6 mēneši.

Atjaunošanās pēc savainojuma sakrita ar 1994. gada NHL spēlētāju streiku. Kopā ar citu izcilu somu hokejistu, Jari Kurri, uz lokauta laiku atgriezās dzimtajā “Jokerit”, uzspēlēja 20 spēles un palīdzēja komandai uzvarēt Eiropas klubu komandu kausu.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

1995./1996. gada sezona Tēmu kļuva par pēdējo “Jets” rindās – februārī pirms paša “dedlaina” viņu apmainīja uz Anaheimu. Maiņa kļuva par šoku priekš līdzjūtējiem, kā arī priekš viņa paša. Partneri vēlāk stāstīja, ka kad viņam pateica par maiņu treniņa laikā, viņš bija vienkārši saniknots, nekavējoties pameta ledu, aizgāja uz ģērbtuvi un norāva plāksni ar savu uzvārdu no sava skapīša. Kaut ko komentēt viņš kategoriski atteicās.

Anaheimā viņu ielika vienā maiņā ar Kariju un atlikušās spēles parādīja, ka šis pāris lieliski saprot viens otru. Tēmu otrreiz karjerā sezonā sakrāja vairāk par 100 punktiem, sakrājot 108 (astotais labākais sezonā).

1996./1997. gada sezonā saite “Selane – Karija” aizvadīja lielisku sezonu – sakrājot kopā 208 punktus. Lielākā daļa punktu bija somam (109), kurš kļuva par sezonas otro labāko bombardieri un otrreiz karjerā par labāko vārtu guvēju (51 vārti). Pie tam 109 punkti līdz šai dienai ir kluba rezultativitātes rekords. Pirmoreiz savā vēsturē “Ducks” iekļuva play-off.

Saites “Selane – Karija” unikalitāte bija tajā, ka šis duets nebija “centrs – mala” (kā parasti), bet otrādi, malējo uzbrucēju – kreisā uzbrucēja Karijas un labā Selanes.

1997./1998. gada sezonā Selane lielāko sezonas daļu spēlēja bez Karijas, kas nevarēja neietekmēt rezultativitāti. Taču pat bez kanādieša Tēmu otro gadu pēc kārtas kļuva par labāko sezonas vārtu guvēju (52 vārti). Pie tam, tie 52 vārti līdz šai dienai ir kluba rekords pēc gūto vārtu skaita.

762461

1998. gadā Tēmu uzspēlēja Nagano olimpiskajās spēlēs. Atšķirībā no Albervilas viņš nospēlēja vēl spilgtāk (kopā ar Koivu kļuva par turnīra labākajiem bombardieriem) un pameta turnīru ar bronzas medaļu.

Tēmu 10 reizes bija NHL visu zvaigžņu spēles dalībnieks – 10 reizes. Starp eiropiešiem tas ir otrais rezultāts pēc Niklasa Lidstrēma (11). Visspilgtāk priekš viņa izveidojās 1998. gada spēle, kurā viņš atzīmējās ar hat-trick. Un kaut arī “Pasaules izlase” toreiz zaudēja (7-8), spēles MVP iedeva tieši viņam.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

1998./1999. sezonā Karijam nebija savainojumu un saite atkal “dedzināja” – 208 punkti. Lielākā daļa punktu bija Tēmu – 107 punkti, kurš tā pat kā divus gadus atpakaļ kļuva par sezonas otro bombardieri.

f9bcdcb3f570aedf3e951cc206238d07

Pirms tās sezonas sākuma NHL bija ieviesta jauna balva – Morisa Rišāra Balva. Šī balva tika pasniegta sezonas labākajam vārtu guvējam. Un tās pirmais īpašnieks bija tieši Tēmu – 47 gūti vārti. Ja Morisa Rišāra balva būtu agrāk, viņš būtu jau ceturtais, nevis pirmais.

1288657599109

Pēc sezonas beigām Selane aizbrauca uz pasaules čempionātu. Tā sanāca, ka viņš nebija somu “zelta” čempionātos 1995. un 2011. gados. No pieciem čempionātiem labākais iznāca tiešu 1999. – sudrabs.

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Bet kāda tur nebūtu “supersaite”, hokejs bija un paliek komandas spēle, kur ir vajadzīgs sastāva dziļums, kura Anaheimai nebija. Tāpēc Tēmu ar Kariju tad neieguva Stenlija Kausu. 2000./2001. gada sezonā zvaigžņu pāra vairs nebija – Tēmu apmainīja uz Sanhosē.

Sanhosē viņš aizvadīja drusku vairāk kā divas sezonas. Ja 2000./2001. sezonas atlikums bija diezgan rezultatīvs, tad 2001./2002. un 2002./2003. sezonas bija viduvējas – 54 un 64 punkti attiecīgi. Kad 2002./2003. sezonas beigās kļuva zināms, ka “Sharks” netiks play-off – viņu gribēja aizmainīt uz Ņūdžersiju, taču Tēmu atteicās. Bet “Devils” tajā sezonā ieguva Stenlija Kausu.

1343438

2002. gadā Tēmu aizbrauca uz savu trešo olimpiādi, notiekošo Soltleiksitijā. Atšķirībā no Nagano turnīrs somiem nebija tik veiksmīgs (zaudējums ceturdaļfinālā). Somijas izlase atbrauca novājinātā formā (Saku Koivu cīnījās ar “vēzi”) un zaudēja ceturdaļfinālā nākošajiem čempioniem, kanādiešiem.

grant_g_teemu_avs_sl_576

2003. vasarā Selane mainīja komandu – parakstīja līgumu uz vienu gadu ar Kolorādo “Avalanche”. Kausa perspektīvas ziņā tas bija labākais variant – atšķirībā no Vinipegas, Anaheimas un Sanhosē klubs no Denveras bija viens no NHL grandiem un bija viens pretendentiem uz Stenlija Kausu. “Avalanche”, atceroties par Tēmu un Karijas labo saprašanos, iegādājās arī kanādieti.

Turklāt, abus ielika maiņā ar Kolorādo kapteini – Džo Sakiku. “Karija – Sakiks – Selane” izskatījās hiperperspektīvi ar pretenzijām uz līgas dominējošo maiņu.

960472

Bet kā bieži gadās – uz papīra viens, bet patiesībā pavisam cits. Karija praktiski visu sezonu nespēlēja, neiespaidoja arī Tēmu. Vispār tā sezona kļuva par sliktāko soma karjerā (tikai 32 punkti 78 spēlēs). Vāji viņš pavadīja arī play-off – 3 punkti 10 spēlēs.

World Cup of Hockey Finland v Germany

2004./2005. sezona NHL izrādījās “mirusi” – lokauts. Beigās Tēmu uzspēlēja tika 2004. Pasaules kausā. Savā karjerā Tēmu Selane tā arī nekļuva par olimpisko čempionu, taču bija tuvāk citam retam sasniegumam – Somijas izlases sastāvā viņš aizkļuva līdz Pasaules kausa finālam, bet tur viņa komanda zaudēja kanādiešiem – 2:3.

selanne_1000pts_poster2-b

Pēc lokauta beigām atgriezās Anaheimā. Aizvadīja lielisku sezonu – ar 90 punktiem kļuva par kluba labāko bombardieri. Pie tam 2006. gada janvārī Tēmu sakrāja savu 1000 punktu NHL. Viņš kļūst tikai par otro somu, kurš ir sasniedzis šo robežu (pēc Kurri). Atceroties par Tēmu problēmām ar celi līga pasniedza viņam Bila Mastertona balvu.

Foto: REUTERS/Petr Josek

Foto: REUTERS/Petr Josek

Turīnas olimpiskajās spēlēs somu komanda beidzot tiek līdz finālam, taču izšķirošā spēlē zaudēja Zviedrijas izlasei (2:3). Tēmu kopā ar Koivu kļuva par turnīra labākajiem bombardieriem, kā arī Tēmu bija labākais uzbrucējs.

Game 5 - Ottawa Senators v Anaheim Ducks

Foto: Fotobank/Getty Images Sport Classic/Jim McIsaac

2006./2007. Tēmu aizvadīja vēl spilgtāk – ar 94 punktiem kļuva par komandas labāko bombardieri. Pie tam kļuva par visrezultatīvāko “Ducks” spēlētāju vēsturē, pārspējot Pola Karijas sasniegumu. Šajā sezonā Tēmu Selane beidzot iegūst galveno trofeju savā karjerā – Stenlija Kausa finālā Anaheima pārliecinoši uzvar Ottavu.

Фото: Fotobank/Getty Images Sport/Debora Robinson

Foto: Fotobank/Getty Images Sport/Debora Robinson

2009./2010. sezonā Tēmu gūst savus 600 vārtus karjerā, kļustot tikai par trešo eiropieti (un 18 vispār) sasniegušo šo robežu. Bet pēc pāris dienām viņš kļūst par labāko somu vārtu guvēju NHL vēsturē, apsteidzot savu elku Jari Kurri (601 vārti).

901883

2010 olimpiskajās spēlēs Vankūverā Tēmu kopā ar Somijas izlasi ieguva bronzas medaļas. Tēmu kļuva par visu laiku rezultatīvāko olimpisko spēļu hokejistu. Sakrājot 2 punktus, viņa kontā bija jau 37 punkti, apsteidzot iepriekšējo rekordistu Valēriju Harlāmovu (36 punkti).

aa165e997e8328c61fed7e175d5bc73b

2011./2012. sezonā Tēmu kļūst par rezultatīvāko somu NHL vēsturē, apsteidzot protams Jari Kurri.

REUTERS/Mark Blinch

Foto: REUTERS/Mark Blinch

43 gadu vecumā Tēmu Selane brauc uz savām sestajām Olimpiskajām spēlēm – uz Sočiem – un atkal atved bronzu. Spēlē par trešo vietu somu veterāns mierīgi iemet divas ripas amerikāņu vārtos.

SelanneWave

2014. gada 16. maijā Tēmu Selane aizvadīja savu pēdējo spēli NHL – play-off otrās kārtas izšķirošajā spēlē viņa Anaheima zaudēja Losandželosai, taču līdzjūtēji tā pat uztaisīja hokejistam atvadu ovācijas.

Advertisements

Pievenot komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: